O autorce


Dlaczego piszę? To pytanie stawiają mi często uczestnicy spotkań autorskich.
Dlatego - odpowiadam - ze bez pracy literackiej nie umiałabym żyć. Jest ona moją pasją i odpoczynkiem duchowym.
Zaczęłam pisać jako dziewięcioletnia dziewczynka i od tej pory moja przygoda z piórem trwa nadal.
Owszem, były okresy, w których odpoczywaliśmy od siebie, ale gnała nas ku sobie tęsknota ogromna jak ocean.
Śmiem twierdzić, że wiele najtrudniejszych chwil w życiu przetrwałam, dzięki umiejętności wchodzenia w mój zaczarowany świat fikcji literackiej, z którą nieustannie przeplata się życie.
    Moje pierwsze publikacje wspominam ze wzruszeniem.
To kilka wierszy w I Almanachu Jeleniogórskim, wiersze zamieszczone w "Radarze", "Kulturze Dolnośląskiej", czy w "Karkonoszach .Oprócz tego publikowałam również w „Obrzeżach”, w kwartalniku Polskich Uniwersytetów Ludowych „Młodzież – Kultura – Wieś”. w „Sudetach”, „ Obserwatorze Dolnośląskim”, „Niedzieli”, a także  w miesięczniku internetowym  „PKP Zin”oraz w miesięczniku "Akant".
Utwory dla dzieci zamieszczały czasopisma ”Ciuchcia”, „Domowe przedszkole”, „Przedszkolak”, Gazeta z klasą”, „Elementarz z Bugsem”.

Przyszedł także czas na debiutancki tomik "Świątki ciszy". Wydałam go dzięki hojności Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego w 1984 roku.
Następny "Aluzje do serca' ukazał się w 1997roku przy współpracy z Biblioteką Miasta i Gminy w Gryfowie Śląskim, gdzie teraz mieszkam.Ilustracje do tego tomiku zawdzięczam artystce Pani Marzenie Staliś.
Zaczęłam też pisać dla dzieci. Współpracowałam z katowickim wydawnictwem "Amtel", dla którego pisałam wierszowane dyktanda, zagadki i wierszyki publikowane w "Gazecie z klasą", a także zaistniałam tam jako współautorka śpiewnika "Nasze piosenki", wydanego przez to wydawnictwo.Równiez inne katowickie wydawnictwo - "Elementarz" opublikowało w podręczniku dla klas piewrszych cykl wierszy mojego autorstwa "Podtóż wzdłuz Wisły".
 Niedługo potem zaczęła się moja przygoda z bajkami dla dzieci. Wydawnictwo "Polskie Media Amercom" wydało dziewięć książek z moimi adaptacjami poetyckimi baśni klasyków. Były to m.in. "Kopciuszek", "Brzydkie kaczątko", "Kot w butach", "Królowa Śniegu", "Jaś i Małgosia", "Złotowłosa i trzy niedźwiadki" i inne. Seria jest pięknie ilustrowana przez zespół artystów plastyków "Studio Animko" z Warszawy.
     Wierszyki dla dzieci, ktore napisałam, ukazywały się w dwutygodniku "Elementarz z Bugsem" oraz w antologii utworów dla dzieci "Na słoneczne i deszczowe dni" wydanej przez WSiP.
    Wydawnictwo "Impuls" z Białegostoku opublikowało moje wiersze dla sześciolatków zebrane w zbiorku "Literkowe figle" oraz bajkę "Historia wielkanocnej święconki".
Jednocześnie tworzyłam utwory poważniejsze. W 2003 roku nakładem krakowskiego wydawnictwa "Miniatura" wydałam trzeci tomik poezji "Pomiędzy...."  z grafikami Wioletty Gargały - Szczepanik.
W roku 2004 zrealizowałam wydanie dwóch książek. Były to czytanki roratnie dla dzieci pt. "Moja droga do Betlejem" i pierwsza moja powieść pt. ' Weronika" Obie książki wydał Dom Wydawniczy "Rafael" z Krakowa.
    W listopadzie 2006 roku ukazał się tomik  liryków religijnych pod tytułem "Moja mała adoracja", wydanych przez Wydawnictwo "Biblos" z Tarnowa,które ilustrowała znowu Marzena Staliś, a w styczniu zbiór opowiadań pod tytułem "Odlot motyla" traktujący o pogmatwanych losach dziesięciu mężczyzn .
    W kwietniu 2006 roku Dom Wydawniczy "Rrafael" wydał mi  kolejne czytanki, tym razem na "majówki". Noszą one tytuł "Idę do Ciebie Maryjo" i na październikowe  rozmyślania  "Opowiadania różańcowe".

Rok 2007 to dla mnie bardzo udany rok twórczy. W czerwcu ukazał się zbiorek wierszy i piosenek dla dzieci  "Poszumianki znad Kwisy", we wrzesniu znalazł sie na półkach księgarskich kolejny tomik wierszy "Miniatury karkonoskie". Obie książki wydało Wydawnictwo "AD - REM" z Jeleniej Góry.  Dom Wydawniczy Rafael znów opublikował kolejne  medytacje, tym razem o powołaniu - " Do czego powołał mnie Pan Bóg".W marcu 2008 roku pojawiły sie na rynku dwie, jak myślę, cenne książki. Pierwsza"Mówię wyraźnie", jest przeznaczona dla logopedów i nauczycieli nauczania początkowego, którzy pracują z dziećmi nad poprawną artykulacją polskich głosek, druga "Czekam na bajkę", jest zbiorem wierszy , opowiadań i bajek dla dzieci o walorach poznawczych, wychowawczych i estetycznych. Większość tych utworów napisałam kiedyś dla moich własnych dzieci, a obecnie zadedykowałam ją moim wnukom - Ewie i Arturkowi Wróblewskim. Przez ostatni rok częstochowskie wydawnictwo Edycja Świętego Pawła  wydaje serię książeczek  Rozmowy z Aniołem Stróżem. Ich bohaterem jest przedszkolak Antoś, którego najlepszym kumplem jest jego Anioł Stróż.

W marcu bieżącego roku ukazała się w tym samym wydawnictwie   pierwsza mini-powieść dla dzieci starszych Chłopaki z domku na drzewie. Opowiada ona o przygodach ( czasem niebezpiecznych) czterech chłopców. Mówi o wartości rodziny i przyjaźni.

 Jestem już na emeryturze, chociaż cały czas pracuję twórczo. Swoje życie związałam z oświatą. Byłam nauczycielką języka polskiego. W 1972 roku ukończyłam filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Jestem członkinią Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich we Wrocławiu.

O mojej pracy literackiej będę Państwa informowała na niniejszej stronie internetowej..
 


Elżbieta Śnieżkowska - Bielak

Elzbieta Sniezkowska-Bielak