Przygoda żuczka Błyskotka

Jak dzieci powinny zachowywać się w lesie? Co o tym zachowaniu myślą leśni mieszkańcy? Koniecznie przeczytajcie te bajkę!

 

W pewnym wielkim lesie żył Żuczek Błyskotek. Mieszkał w norce pod zeszłorocznymi liśćmi. Codziennie rano wybierał się na polankę, aby tam zjeść śniadanko. Najlepiej lubił zielone, chrupiące źdźbła trawy, której było tam bardzo dużo.
Żuczek miał wielu przyjaciół. Zajączka Kłapouszka, Wiewiórkę Skoczkę, Ślimaka Nosidomka i wielu innych.
Pewnego razu, gdy jeszcze smacznie spał, obudził go straszny hałas. Przerażony Żuczek zaszył się na samym końcu swojej norki. Wokoło słychać było tupanie, krzyki, łomoty. Gdy hałas ucichł Błyskotek przypomniał sobie o śniadaniu, ale... nie mógł wydostać się ze swojej kryjówki. Na końcu tunelu z liści leżało coś wielkiego i błyszczącego.
Żuczek próbował odepchnąć przeszkodę. Nadaremno! Usiadł smutny i gorzko zapłakał. Płacz Błyskotka usłyszał Ślimak Nosidomek.
- Kto tak płacze ?- zapytał. Jestem Ślimak Nosidomek, w czym mogę pomóc ? Uradowany Błyskotek poprosił Nosidomka, by zawołał Zajączka Kłapouszka, który był najsilniejszy z jego przyjaciół. Ślimak podążył jak mógł najprędzej po Zajączka, choć wiadomo, że ślimaki nie są najszybszymi stworzeniami na świecie.
Wezwany Zajączek w kilku susach podskoczył i odsunął wielką przeszkodę. Błyskotek był wolny!
- Dziękuję wam przyjaciele! – zawołał radośnie, ale zaraz posmutniał.
Las zarzucony był papierkami od cukierków, pudełkami po soczkach, ogryzkami, a u wylotu żuczkowej norki leżała wielka puszka po Coca – Coli.
- Ojej, jak tu brudno! – zawołał Żuczek. - Kto tak naśmiecił ?
- Wstyd powiedzieć Błyskotku, rzekł zasmucony Zajączek. Dzisiaj były tu na wycieczce przedszkolaki.
Zrozumiał Błyskotek, skąd pochodziły te hałasy, jednak się zdziwił.
- To przedszkolaki nie wiedzą jak trzeba zachowywać się w lesie ?
A wy dzieci, co o tym sądzicie?

<< Wstecz
Elzbieta Sniezkowska-Bielak