Majowe spotkanie autorskie

 

 

W poniedziałek, 13 maja w Osiedlowym Domu Kultury na "Zabobrzu" w Jeleniej Górze odbyłam bardzo wzruszające, kameralne spotkanie autorskie, którego tematem była "Kobieta, która kocha". Tak o tym wydarzeniu napisała znana jeleniogórska dziennikarka Maria Suchecka:


13.05.2013 Maria Suchecka

Ciepło i eterycznie na dziesięciolecie

 

Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze

 

W tym miesiącu w ramach cyklu ARS POETICA kawiarnia MUZA Osiedlowego Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu gościła Elżbietę Śnieżkowską Bielak – poetkę, prozatorkę, a w jednej osobie również autorkę tekstów adresowanych do dzieci. W jeleniogórskim środowisku literackim nikt nie może się równać z Elżbietą  obfitością dorobku. Składa się na nią osiem tomów poetyckich, z których ten debiutancki ukazał się (Świątki ciszy”) w 1984 roku, a najnowszy wyszedł spod pras drukarskich w marcu tego roku i nosi subtelny tytuł „Za firanką wiatru”. Nie będę w tym miejscu przytaczać tytułów tomików poetyckich, powieści, zbiorów opowiadań i pozycji adresowanych dla dzieci, gdyż wszystkie te informacje można znaleźć na WWW.sniezkowska.pl i na innych blogach oraz portalach. W tym roku przypada dziesięciolecie wstąpienia autorki do Związku Literatów Polskich, a warto dodać, że ponad 30 lat temu należała do wąskiego grona członków – założycieli Jeleniogórskiego i Klubu Literackiego w Jeleniej Górze, któremu pozostaje wierna do chwili obecnej, a jednocześnie współpracuje z naszą grupą literacką, czyli Stowarzyszeniem w Cieniu Lipy Czarnoleskiej. Była jeleniogórzanka, obecnie mieszka w Gryfowie, sprawując duchową i merytoryczna pieczę nad tamtejszym środowiskiem ludzi pióra.

 

Poniedziałkowy wieczór mijał w kameralnym nastroju. Poetka pięknie czytała swoje wiersze, a ideą przewodnią spotkania, jako że to maj – czas zadurzeń i porywów serca – była miłość kobiety. Ale nie zawężona tylko do relacji damsko - męskich, gdyż atrybutem kobiecości jest również macierzyństwo, a kiedy poetka czytała o swoich miłościach, powiedziała też o fascynacji górami, przywiązaniu do dzieci i wnuków, a także - o uwielbieniu Stwórcy. Nie wolno pominąć edukacyjnej warstwy tworzenia Elżbiety, wydała bowiem wiersze stanowiące pomoc dla nauczycieli i logopedów.

 

Zatem zabrani usłyszeli wiersze liryczne, bardzo osobiste, lirykę opisową, strofy religijne, a także utwory dla dzieci wierszem i prozą. Antraktami muzyczno – wokalnymi były pieśni do słów Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak, a w tych momentach bohaterce dnia przyszła w sukurs nowoczesność, gdyż bardzo dobre nagrania wspomagały nastrój i dawały wrażenie obecności artystów.

 

Potem były gratulacje, kwiaty i wpisywanie autografów.

 

W najbliższym czasie poetka wystąpi w roli edukatorki ludzi pióra, zapowiadane są bowiem prowadzone przez Elżbietę warsztaty literackie w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna”.  Źródło: www.strumienie.eu

<< Wstecz
Elzbieta Sniezkowska-Bielak